Zabiegi tens – co to jest?

Rehabilitacja przybierać może różne formy. Jednym z ciekawszych rozwiązań, które można wykorzystać do pomocy pacjentom, jest elektroterapia. Jedną z jej odmian są prądy TENS, które to cieszą się naprawdę dużym wzięciem. Stąd też tym ciekawym zagadnieniem warto się zająć. Jest to metoda leczenia i rehabilitacji stosowana w równym stopniu w domach, placówkach medycznych, a także gabinetach fizjoterapeutycznych. Wykorzystanie prądu jest bezinwazyjne i niefarmakologiczne, a głównym zadaniem tej metody jest leczenie bólu.

Czym jest zabieg TENS?

Jak to zostało wspomniane TENS to zabieg elektrostymulacji o niskim natężeniu prądu. Elektrody są mocowane przy pomocy plastrów do konkretnej części ciała i przepływa nimi prąd, który stymuluje nerwy obwodowe. Chcąc zyskać rezultaty o charakterze terapeutycznym, korzysta się z przynajmniej dwóch elektrod. Częstotliwość stosowana w tej formie rehabilitacji to zazwyczaj zakres od 1 do 130 Hz. Zabieg ten może trwać od 20 do nawet i 90 minut. Oczywiście pojedyncza sesja to zbyt mało i jest ona powtarzana w zależności od zaleceń specjalisty, który ocenia stan i postępy pacjenta. Korzystając z tej formy rehabilitacji, możemy pozytywnie wpłynąć na problemy związane z migreną, bólami pourazowymi i pooperacyjnymi czy zwyrodnieniami stawów.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania tej metody?

Ogólnie rzecz ujmując prądy TENS, nie jest jakoś specjalnie szkodliwe, a największym problemem jest uodpornienie się organizmu przy dłuższym stosowaniu. Z innych kwestii to na pewno trzeba skonsultować się z fizjoterapeutą, aby to on dobrał nam odpowiedni do okoliczności zabieg elektrostymulacji. Zatem jest to w zasadzie korzystny dla zdrowia i jego poprawy zabieg, który w niewielkiej ilości sytuacji może być szkodliwy. Stąd też nie należy korzystać ze stymulacji prądem w ciąży, chorując na epilepsję bądź też mając wszczepiony rozrusznik serca. Do tego elektrody nie mogą być przyczepiane do miejsc podrażnionych, poparzonych czy też wrażliwych. W każdym z innych przypadków warto rozważyć stosowanie tego rozwiązania.