Kiedy należy wybrać się do dentysty?

Zęby masz na całe życie. To znaczy… jeśli o nie dbasz. Inaczej bardzo wcześnie będziesz zmuszony moczyć nocą swoją szczękę w szklance z wodą. Drastyczne? Być może. Ale niestety, stan zdrowia jamy ustnej Polaków jest nieco niepokojący. Wielu rodaków boryka się z próchnicą, zapaleniem przyzębia, czy wypadaniem zębów (tak zwanym bezzębiem).

Często dzieje się tak dlatego, że ignorujemy sygnały, które wysyła nam ciało ( ból zębów, krwawienia dziąseł) i tłumaczymy się brakiem czasu na wizytę u dentysty. Wynika to z tego, że dentysta i jego wiertło budzą w nas strach. Unikamy zatem standardowych wizyt kontrolnych, które powinno się odbywać co pół roku. Ale jeśli pojawia się któraś z opisanych poniżej sytuacji, koniecznie musimy zgłosić się do najbliższego stomatologa.

Ból i urazy zębów

Ból jest wyraźnym znakiem, że dzieje się coś złego. Może być różny, pojawiać się z różnych przyczyn, ale zwłoka z wizytą w gabinecie stomatologicznym zawsze pogarsza sprawę, niezależnie od tego, czym ból jest spowodowany. Leki przeciwbólowe nie zastąpią stomatologa, przyniosą ulgę tylko na chwilę, ale nie usuną przyczyny bólu.

Uraz zęba wynikający z wypadku, podczas którego uderzyłeś się w szczękę lub z powodu zaniedbania i znacznego rozwoju próchnicy – wymaga pilnej wizyty u stomatologa. Wszelkie ułamania, ukruszenia, czy zwichnięcia (potocznie mówi się na nie “wybicia”), nawet jeśli nie krępują, ani nie powodują żadnego dyskomfortu, wymagają leczenia lub uzupełnienia materiałami dostępnymi w TerraDent.

Bóle stawów skroniowo-żuchwowych, krwawienie dziąseł, czarne plamy na zębach

Zdarza się, że pojawia się ból podczas szerokiego otwarcia szczęki (na przykład podczas ziewania), towarzyszy mu odgłos trzaskania. Może być to spowodowane stresem, bruksizmem, czy chorobami reumatycznymi i wymaga natychmiastowej konsultacji z dentystą.

Podobnie nieustępujące krwawienie z dziąseł połączone z gnilnym zapachem z ust, który może świadczyć o stanie zapalnym przyzębia. Powodem wizyty w gabinecie stomatologicznym jest także pojawienie się czarnych plam na zębach. Mogą oznaczać próchnicę lub przebarwienia, ale warto, aby ocenił je specjalista.