Jak dbać o paznokcie?

Codzienna pielęgnacja paznokci jest bardzo ważna – dzięki rutynowym zabiegom kosmetycznym oraz dobrze skomponowanej diecie wyglądają one zdrowo, stając się wizytówką każdego człowieka. Łamliwe lub pełne bruzd płytki paznokci szpecą i są poważnym sygnałem ostrzegawczym, że coś złego dzieje się w Twoim organizmie. Jak zatem dbać o paznokcie? Podpowiadamy.

Paznokcie, podobnie jak włosy, powstają z naskórka i są one rodzajem osłony górnej części palców, zbudowanej z białek w postaci keratyny. Pełnią one 2 funkcje: chronią palec przed skaleczeniem, a dawniej, w toku ewolucji człowieka, służyły one również do obrony przed drapieżnikami.

Codzienna pielęgnacja paznokci

Porady na temat tego, jak dbać o paznokcie, znajdziesz na stronie www.zakumaj.pl – odkryjesz tu sprawdzone sposoby i wskazówki, w tym zasady ich codziennej pielęgnacji. Co więc zrobić, by cieszyć się pięknymi paznokciami? Zadbaj o właściwe odżywianie oraz pamiętaj o codziennych, rutynowych zabiegach higieniczno-kosmetycznych.

Aby zapobiec uszkodzeniu płytki paznokci, reguluj ich kształt pilniczkiem (szklanym, metalowym lub papierowym), o wysokiej gradacji (nie mniej niż 100). Bruzdy oraz nierówności, pojawiające się na płaszczyźnie płytki skorygujesz pilnikiem do polerowania i wygładzania. Dbaj o częste mycie dłoni i ich nawilżenie, a do ochrony paznokci możesz zastosować preparaty odżywiające, lakiery o działaniu wzmacniająco-regenerującym oraz kremy, zapobiegające wysuszaniu.

Dieta na ładne paznokcie

Na wygląd Twoich paznokci wpływ ma również to, co jesz i pijesz. Zadbaj o to, by nawadniać swój organizm, wypijając co najmniej 2 litry wody niegazowanej dziennie. Twoja dieta powinna zawierać produkty bogate w witaminy B2, B5, A, E, PP, a także cynk, magnez, białko, żelazo, potas oraz krzem.

W jakich produktach znajdziesz te składniki? Sięgaj po świeże warzywa zielone, owoce sezonowe, a także otręby, kiszonki, jaja, ryby, pełnoziarnisty chleb, naturalne oleje roślinne oraz ziołowe herbaty (skrzyp polny, pokrzywa).