Czy zielona herbata pobudza, czy relaksuje?

Gdy mamy do wyboru: herbata albo kawa, zdecydowana większość z nas wybiera ten drugi napój. Ma to związek z zakodowanymi przekonaniami: kawa zawiera w sobie kofeinę i ma działania pobudzające, z kolei herbata należy raczej do naparów uspakajających i odchudzających. Jak to się ma do zielonej herbaty, czy zielona herbata pobudza?

 

Otóż: odpowiedź jest twierdząca. W zależności od kolejności parzenia oraz czasu zaparzania możemy otrzymać napój o działaniu relaksującym lub wręcz przeciwnie. Podczas pierwszego parzenia (które w celu uzyskania właściwego efektu powinniśmy odstawić na 2-3 minuty) otrzymujemy napar o działaniu pobudzającym i orzeźwiającym. Wszystko dzięki teinie występującej w herbacie, która łączy się z garbnikami. Taki napój niweluje uczucie senności i poprawia działanie mózgu.

 

Kolejne parzenie (które najlepiej ostawić na około 8-10 minut) daje napój o działaniu relaksującym. Ma również intensywniejszy smak.
Zielona herbata jest zatem dobrym pobudzaczem. Możemy ją pić częściej niż kawę. Miłośnicy herbat ostrzegają jednak przed nieumiejętnym parzeniem oraz przesadą w ilości wypitych herbat dziennie. Spożywanie można ograniczyć do 3-5 filiżanek dziennie.